Kleje PU do drewnianych konstrukcji nośnych

Purbond, nowy światowy standard w produkcji elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego warstwowo

Purbond – firma obecna na całym świecie – świadczy wyjątkowo szeroki zakres usług w branży klejów poliuretanowych stosowanych do produkcji skomplikowanych konstrukcji nośnych z drewna klejonego warstwowo.
Doświadczeni specjaliści z różnych branż przemysłu tworzą międzynarodowy zespół Purbond'a.
W Polsce PURBOND jest reprezentowany przez firmę KADIMEX, która jest wspierana przez centrum naukowo-badawcze Purbond’a z siedzibą w Szwajcarii.
Purbond oferuje uznaną na świecie i ekologicznie bezpieczną technologię klejenia jednokomponentowym poliuretanem (1K PUR) bez użycia formaldehydu i rozpuszczalników. Purbond posiada stosowne certyfikaty i pozytywne wyniki badań z okresu ponad dziesięciu lat.

Technologia jednokomponentowych poliuretanów (1K PUR) dzisiaj i jutro

Najważniejszym i ilościowo największym składnikiem jednokomponentowego kleju poliuretanowego jest substancja błonotwórcza tzw. prepolimer. Składa się on z krótkich liniowych cząsteczek z grupami izocyjanianowymi na obu końcach. Izocyjanian jest bardzo aktywny chemicznie. W kontakcie z wodą uwalnia dwutlenek węgla i przekształca się w aminę, która spontanicznie reaguje z
inną grupą izocyjanianu. W ten sposób pojedyncze ogniwa łączą się w długi łańcuch – klej zostaje utwardzony.
Technologia jednokomponentowego poliuretanu jest predestynowana do zastosowań w branży drzewnej. Drewno jest wystarczająco wilgotne, żeby wywołać reakcję chemiczną. Drewno jest również porowate, tak że lotny dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku reakcji może z łatwością się ulotnić powodując przy tym typowe spienienie się kleju podczas procesu utwardzania. Dodatkowo drewno składa się również z innych molekuł, które wchodzą w reakcję z izocyjanianem i tworzą silne połączenie z klejem.
Technologia jednokomponentowego poliuretanu spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania konstrukcji budowlanych z drewna klejonego warstwowo – co zostało wykazane prawie dziesięć lat temu, kiedy wprowadziliśmy na rynek europejski PURBOND® HB 110.
Kolejne produkty zostały wprowadzane na rynek w ten sam sposób; były to PURBOND HB 530 i PURBOND HB 440.
Te trzy produkty, które różnią się głównie szybkością wiązania, stanowią paletę, która umożliwia nam spełnienie niemal wszystkich wymagań stawianych przez klientów. Globalny rozwój rynku stawia nowe wyzwania związane z różnymi gatunkami drewna. W związku z tym w ciągu ostatnich lat wynaleziono nowe kleje na podstawie naszych praktycznych doświadczeń i przy ścisłej współpracy z naszymi dostawcami surowców. Substancje błonotwórcze zostały zaprojektowane tak, by sprostać
zmieniającym się wymaganiom branży produktów konstrukcyjnych z drewna klejonego. Pierwszym produktem nowej generacji jest PURBOND HB 222. Charakteryzuje się on krótkim czasem wiązania (25-30 minut) i tym samym uzupełnia naszą obecną linię produktów. Użycie PURBOND HB 222 jest najlepszą opcją, jeżeli technologia produkcji wymaga krótkiego czasu wiązania, np. przy złączach klinowych i montażu belek typu I.
Nasza nowa linia produktów PURWELD™ łączy nasze doświadczenie nabyte w Europie z nowymi rozwiązaniami, by spełnić wymagania stawiane przez klientów w Azji i rejonie Pacyfiku.
Kleje PURWELD mają zastosowanie w montażu i doskonale sprawdzają się zarówno w klejowych złączach klinowych, jak i w klejeniu warstwowym.

Cztery główne zalety stosowania spoiw PURBOND/PURWELD

 • Spoiwo jednoskładnikowe
  Spoiwa PURBOND i PURWELD są jednoskładnikowymi systemami (nie wymagają mieszania), które składają się w stu procentach z ciała stałego (bez rozpuszczalnika). Dlatego też nakłada się mniejszą ilość spoiwa, przez to jest ono wydajne. Czyszczenie nie jest konieczne (co oszczędza czas), a odpady są minimalne.
 • Dostępny system wysokiej wydajności
  Spoiwa PURBOND i PURWELD oferują szeroki zakres czasu montażu. Dostępne są spoiwa o krótkim czasie wiązania, umożliwiające szybkie wytwarzanie elementów prasowanych tylko na zimno (prasowanie na ciepło nie jest konieczne), co pozwala zwiększyć wydajność i obniżyć koszty.
 • Spełnienie nowoczesnych potrzeb
  Wszystkie produkty 1K PURBOND i PURWELD są zarejestrowane jako JAIA FPPPP według Japońskiego Związku Przemysłu Klejarskiego (JAIA). Podczas procesu produkcji oraz z końcowego produktu drewnianego nie wydziela się formaldehyd ani rozpuszczalnik.
 • Technologia zatwierdzona ponad dziesięć lat temu
  PURBOND jest zgodny ze standardami DIN, EN oraz ASTM i może być stosowany do produkcji konstrukcyjnych elementów nośnych poddawanych dużym obciążeniom. Spoiwa PURBOND są z powodzeniem stosowane przez europejskich klientów od 1990 roku.

Ocena doświadczeń i przydatności klejów poliuretanowych jednokomponentowych (1K PUR) po dziesięciu latach stosowania w Szwajcaii i Niemczech.

Kleje z jednoskładnikowego poliuretanu były sporadycznie używane w Szwajcarii już w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przy produkcji drewnianych elementów konstrukcji nośnych. Ponieważ kleje 1K PUR mają dość dużą przewagę nad innymi technologiami jak na przykład krótki czas prasowania w temperaturze pokojowej, jasny kolor spoiny, brak obecności formaldehydu, prosty sposób nakładania (aplikatur jednoskładnikowy), zaczęto się nimi poważnie interesować również
i w Niemczech. Pierwsze testy przeprowadzono dziesięć lat temu w Instytucie im. Otto Graf’a pod kątem ich przydatności w produkcji drewnianych elementów konstrukcji nośnych. Testy zostały przeprowadzone na podstawie normy DIN 68141:1969-10 oraz pod względem wymagań innych testów, które wtedy obowiązywały.
Ponieważ pełzanie nowych typów spoiw nie było zbadane, zastosowano następujące procedury postępowania przy ich ocenie w warunkach długotrwałego i stałego obciążenia:

 • Badanie wytrzymałości na rozciąganie poprzeczne na próbkach bukowych przy stałym obciążeniu i w zmiennych warunkach klimatycznych; czas trwania – 3 lata.
 • Cztero-punktowa próba wygięcia przeprowadzona na dźwigarach drewnianych klejonych warstwowo pod stałym obciążeniem i w zmiennych warunkach klimatycznych; czas trwania – 10 lat.

Badanie wytrzymałości na rozciąganie poprzeczne nie wykazało redukcji wytrzymałości w porównaniu z próbkami nieklejonymi wykonanymi z drewna bukowego w czasie trzech lat trwania testów.
W teście wygięcia wykazano, że przyrost ugięcia był podobny jak przy sklejeniu żywicą fenolowo-rezorcynową i praktycznie zatrzymał się po siedmiu latach trwania testu.
W świetle przeprowadzonych badań nie dziwi fakt, że udział klejów poliuretanowych jednokomponentowych (1K PUR) w produkcji drewnianych elementów nośnych wyraźnie wzrósł w ciągu ostatnich kilku lat.
Purbond AG
6203 Sempach-Station
Switzerland
Tel  +41 (0)41 469 68 60
Fax +41 (0)41 469 68 70
www.purbond.com

Partnerem handlowym firmy PURBOND w Polsce jest firma KADIMEX

KADIMEX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa

ul. Drewnicka 3A
PL 05-091 ZĄBKI
Tel (22) 781 74 75
Fax (22) 781 71 11
e-mail: kadimex@kadimex.com.pl

 

Prospekt PUR wersja do druku [PDF]

 

KADIMEX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
(dawniej KADIMEX AUGUSTYN-DUSIŃSKI Sp. j.)
ul.Drewnicka 3A, PL 05-091 ZĄBKI Tel. +48(22) 781 74 75, 77 15 480; Fax: +48(22) 781 71 11

Copyright © KADIMEX
Projekt i wykonanie: pcserwis