Odzysk lakieru za pomocą techniki dozowania REDOS

Technika dozowania REDOS – Reiter z odzyskiem materiału

W wielu dziedzinach przemysłowego lakierowania na mokro znacząco zwiększa się liczba odcieni kolorów wymaganych przez konsumentów. Zwłaszcza w przemyśle samochodowym i u jego kooperantów liczba odcieni barw, stosowanych w linii lakierniczej, stwarza konieczność zastosowania automatycznej techniki zmiany lakierów. Oprócz tego występuje dążenie, aby ze względów ekologicznych i ekonomicznych, zminimalizować straty lub zużycie lakieru i środków do płukania linii. Do dokładnego dozowania materiałów stosuje się precyzyjne pompy zębate. Media są przy tym zwykle doprowadzane do pompy zębatej systemem przewodów i dalej są kierowane również przewodem do aplikatora.
Zmiana lakieru jest połączona z usunięciem materiału znajdującego się w przewodach przed i za pompą.
W celu uniknięcia strat materiałowych w technice lakierniczej opracowano szereg systemów. Stosowany w nich czyszczak1) ze stacją odbiorczą i nadawczą, jest przetłaczany pomiędzy aplikatorem i pompą zębatą, za pomocą środka używanego do płukania, a materiał odprowadzany jest przez otwarty przewód obejściowy z powrotem do przewodu zasilającego.

W tych systemach konieczne jest stosowanie dodatkowego urządzenia pomiędzy zespołem zmiany mediów i pompą zębatą, aby zapewnić zawracanie materiału do obiegu.
W systemie dozowania firmy Reiter z reguły nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt. Zadanie przetłaczania materiału znajdującego się pomiędzy zespołem zmiany materiału i aplikatorem z powrotem do przewodu zasilającego jest wykonywane przez zmianę kierunku obrotów pompy dozującej. Dodatkowo słup materiału jest poddawany naciskowi sprężonego powietrza albo rozpuszczalnika.

Po procesie odzysku materiału następuje skrócony cykl płukania, a proces zmiany koloru lakieru kończy się wprowadzeniem lakieru o nowej barwie. Nie powoduje to wydłużenia czasu potrzebnego normalnie na zmianę kolory lakieru.
Zwykle odzyskuje się 75 % lakieru znajdującego się w przewodzie. Dzięki temu czas amortyzacji urządzenia wynosi tylko kilka miesięcy.

Zalety

  • Możliwe jest stosowanie węży lakierniczych o mniejszej średnicy nominalnej i tym samym o mniejszej pojemności.
  • Nie jest konieczne używanie czyszczaka.
  • Możliwe jest wykorzystanie zalet pompy zębatej.
  • Możliwa jest łatwa rozbudowa już działającego urządzenia.
  • Nie są konieczne żadne dodatkowe sensory.

Dziedziny zastosowania

  • Systemy robotów lakierniczych, urządzenia podnoszące.
  • Stanowiska do lakierowania ręcznego.
  • Lakiery rozpuszczalnikowe, wodne i podstawowe, utwardzacze.
  • Pistolety natryskowe, wysokoobrotowe systemy natryskowe.

Potencjał oszczędnościMożliwe jest zastosowanie węży lakierniczych o mniejszej średnicy nominalnej i tym samym o mniejszej pojemności.
Przez zastosowanie węża lakierniczego o średnicy wewnętrznej 4,8 mm uzyskuje się znaczną oszczędność lakieru w porównaniu z tradycyjnie stosowaną średnicą wewnętrzną, wynoszącą 6 mm albo 8 mm.
• objętość lakieru mniejsza o 36 % w porównaniu ze średnicą 6 mm
• objętość lakieru mniejsza o 64 % w porównaniu ze średnicą 8 mm
Oznacza to, że już w momencie napełniania przewodów potrzebna jest mniejsza ilość lakieru. Mniejsze jest zużycie środka płuczącego, dzięki mniejszej powierzchni. Metoda jest zgłoszona do opatentowania.

Budowa systemu

1 = Zespół zmiany mediów z dopływem / odpływem z / do rurociągu zasilającego
2 = Regulator ciśnienia wstępnego do regulacji ciśnienia na wejściu pompy
3 = Pompa zębata
4 = Zawór obejściowy do szybkiego płukania
5 = Zawór rozpuszczalnika przy pistolecie
6 = Zawór powietrza przy pistolecie
7 = Pistolet
8 = Blok zaworów za pistoletem
9 = Zawór mediów przewidziany dla 2 składników
10 = Zawór mediów w torze głównym
11 = Czujnik ciśnienia na wyjściu pompy
12 = Czujnik ciśnienia na wejściu pompy

REITER GmbH + Co. KG z Winnenden jest czołowym oferentem innowacyjnej, automatycznej, elektrostatycznej techniki lakierowania i aplikacji w Europie. Posiada spółki – córki w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Austrii. Naszą silną stroną są systemy dostosowane dokładnie do wysokich wymagań naszych klientów z przemysłu samochodowego, z kręgu kooperantów przemysłu samochodowego oraz z innych dziedzin przemysłu.

 

 

KADIMEX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
(dawniej KADIMEX AUGUSTYN-DUSIŃSKI Sp. j.)
ul.Drewnicka 3A, PL 05-091 ZĄBKI Tel. +48(22) 781 74 75, 77 15 480; Fax: +48(22) 781 71 11

Copyright © KADIMEX
Projekt i wykonanie: pcserwis